- Dezinfekce v pěstebních systémech
- Funkce kyseliny chlorné
- Výroba a nezávadnost
- Preventivní a akutní použití
- Purolyt a VPD
- Shrnutí
Sterilní pěstební prostředí je základem pro zdravý růst našich rostlin, který se projeví i v množství a kvalitě úrody. Čím menší je tlak ze strany patogenů, tím více energie mohou rostliny využít k produkci větších a sladších plodů. Takový tlak ani nemusí být vidět, protože mu rostliny pomocí obranných mechanismů zvládají odolávat. To je ale stojí cennou energii, se kterou musíme hlavně ve fázi kvetení chytře hospodařit, abychom ji co možná nejvíce koncentrovali do místa produkce. Proto je na trhu několik přípravků pro ochranu před patogeny jako je například známý peroxid vodíku, který se již dlouho používá na sterilizaci kořenové zóny. Pro tento účel již existují pokrokovější přípravky jako Idrolab Total Care nebo Athena Cleanse.
V poslední době stoupá popularita těchto přípravků na bázi kyseliny chlorné kvůli jejímu univerzálnímu využití. Proto si dnes představíme unikátní vlastnosti této látky a jak ji využít.
Funkce
Dezinfekční prostředky na bázi kyseliny chlorné byly vyvinuty, aby efektivně chránily pěstební prostory včetně rostlin a veškerých komponentů proti škodlivým mikroorganismům a biofilmu (větší množství mikrobiálních buněk pevně přichycených k povrchu). Funkce HCLO je podobná obrannému systému lidského organismu. Když imunitní systém zjistí hrozbu, aktivuje bílé krvinky, které vytvoří antimikrobiální látku – kyselinu chlornou.
Tato látka je také účinnou složkou produktů na dezinfekci pěstebních systémů jako jsou například Purolyt, Athena Cleanse nebo Total Care. Kyselina chlorná má vysoce účinné dezinfekční vlastnosti. Škodlivé mikroorganismy nejsou schopné jí vzdorovat a ani si vůči ní vytvořit rezistenci. Produkty na její bázi jsou proto používány převážně jako preventivní prostředek pro předcházení výskytu škodlivých mikrobů jako jsou plísně, bakterie, řasy a viry. Při pravidelném používání podle návodu výrobce tak chrání pěstební prostředí, hydroponické systémy, inertní média, živný roztok a rostliny samotné před výskytem těchto škůdců.
Tyto přípravky nelze používat v půdních substrátech kvůli jejich rychlé přeměně nebo preventivně v inertním médiu s prospěšnými mikroorganismy, protože je může zahubit. Když chceme provést například dezinfekci takového systému, musíme vyčkat minimálně 2 hodiny po použití a pak můžeme přidat nové mikroorganismy na obnovu jejich života.
Výroba a dezinfekční schopnost
Kyselina chlorná pro tyto účely se vyrábí elektrolýzou z kuchyňské soli (chlorid sodný) a vody. Při tomto procesu vzniká na kladně nabité elektrodě (anodě – proto název anolyt) výše zmíněná kyselina chlorná (HOCl).
Molekuly jsou vystaveny elektrickému napětí (tzv. elektrochemická aktivace) a snaží se reagovat zpět do původního stavu, tj. voda a sůl. Když se tak dostanou do kontaktu např. s bakterií, uvolní své elektrické napětí a tím rozpustí její buněčnou membránu. Při tomto procesu se anolyt rozkládá zpět na vodu a sůl. Nevznikají tudíž žádná nebezpečná rezidua a i sůl pouze v zanedbatelném množství.
Nezávadnost
Tyto přípravky neobsahují žádné chemické přísady, pouze šetrně vyrobený anolyt (HOCl), který se při jeho účinné reakci rozloží na vodu a sůl, jak je popsáno výše.
Kyselina chlorná je absolutně bezpečná pro všechny vyšší organismy (člověk, zvíře), protože jsme se během evoluce dávno naučili ji sami vyrábět a používat jako obranný mechanismus.
V Evropě není tato podoba dezinfekce ještě tolik známá, ale třeba v USA se běžně používá na ošetření např. zeleniny po sklizni. Je také velice efektivní při dezinfekci a podpoře hojení ran.
Preventivní použití
Preventivně se přípravky aplikují v různých intervalech a koncetracích v závislosti na použití. Provádí se dezinfekce ovzduší rozprašováním nebo pro větší efektivitu pomocí studené mlhy. Dále ošetřování povrchů, vody, hydroponických systémů a substrátů pro opětovné použití.
Purolyt má bio certifikaci a lze ho používat na přímé ošetření rostlin 2x – 3x týdně i ke konci květu bez ovlivnění chuti a kvality produktu. To má za následek vnější ochranný účinek a zároveň tzv. priming efekt, což je stimulace pohotovostních obranných systémů vedoucí ke zvyšování odolnosti vůči stresu a napadení. Takové ošetření předchází chorobám jako je padlí, šedá plíseň a kořenová plíseň.
Total Care a Athena Cleanse se zas používají převážně na permanentní dezinfekci inertních substrátů a kořenové zóny v hydroponických systémech. To chrání kořeny před patogeny a výsledkem je zdravý energický růst.
Akutní použití
Purolyt je určen na preventivní předcházení chorobám. Při akutním napadení rostlin např. šedou plísní lze použitím přípravku spíše jen zabránit dalšímu šíření choroby. Napadené plody musíme odstranit.
Purolyt a VPD (Vapour pressure deficit)
S preventivním používáním přípravku Purolyt na rostliny je možné pěstovat při vyšší vlhkosti i v pozdních fázích květu a to bez rizika výskytu i tak obávaného patogenu jako je plíseň šedá. Je tak možné udržovat VPD 0,7 – 0,9 kpa, což je rozmezí, při kterém je pozorován nejvýznamnější nárůst hmoty. Zároveň má rostlina kvůli vyšší vlhkosti otevřenější průduchy a je tak schopná přijímat více oxidu uhličitého.
Ve vlhkém klima se také nedaří rozmnožovat škodlivému hmyzu jako jsou svilušky a zároveň se daří jejich predátorům. Další výhodou je, že čím vlhčí je klima, tím méně se ztrácí terpenů odpařováním. Výsledkem je tedy větší a aromatičtější úroda.
Při aplikaci na neznámou genetiku je lepší držet hodnoty v doporučeném rozmezí podle VPD tabulky od Purolytu a v dalších kolech můžeme jít případně mimo tyto hodnoty. Pak je ale lepší provádět aplikaci 3x týdně.
Pokud zároveň produkujeme semena, tak nová generace vyprodukovaná s Purolytem bude mít vyšší odolnost vůči vlhkosti než ta předchozí, pokud bude opět pěstovaná s tímto přípravkem. Můžeme tak zvýšit vlhkost s novou generací o něco více.
Shrnutí
Přípravky jako Total Care nebo Athena Cleanse na bázi kyseliny chlorné jsou ideálním řešením pro sterilizaci kořenového systému v hydroponických systémech a dezinfekci pěstebního prostředí.
Purolyt je zároveň ještě testován na ochranu kvetoucích rostlin ve vlhkém prostředí, pro zvyšování odolnosti nebo když chceme experimentovat s různými hodnotami VPD v průběhu květu. Při jeho aplikaci musíme dát pozor na přímé intenzivní světlo, které účinnou látku okamžitě zničí. To znamená používat přípravek pouze s vypnutým nebo hodně slabým (4w) osvětlením a nechat působit 30 minut “ve tmě”.
Přípravky s kyselinou chlornou ve formě anolytu jsou citlivé na určité vnější faktory. Je tak potřeba je skladovat mimo přímé světlo při teplotě do 22°C a při pravidelném otevírání spotřebovat balení do 2 – 3 měsíců. Životnost můžeme prodloužit odlitím většího množství na nějakou dobu dopředu do externí nádoby. Pro maximální efekt Purolytu je ideální pořizovat takové množství, které spotřebujeme za jeden pěstební cyklus.